تبلیغات
مهندسی حفاری نفت و گاز - انواع سیالات مخزن 1
 
درباره وبلاگ


بی تردید صنعت حفاری هیجان انگیزترین و پرمخاطره ترین بخش از داستان پرفراز و نشیب نفت است . برای هر فردی که در این صنعت وارد شده دارا بودن آمیزه ای از دانشهای گوناگون، تجربه و مدیریت ضروریست .
این وبلاگ که از سال 1389 آغاز به کار کرده گام کوچکیست در جهت اعتلای کارشناسان ، دانشجویان و دست اندرکاران این بخش مهم از صنعت و اقتصاد کشور.لطفا نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق ایمیل یا ارسال نظر در وبلاگ به مدیریت منتقل فرمایید .


لوگوی وبلاگ : نمایی از تنگ سروک در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.


منصور کریمیان ، مهندس ناظر عملیات حفاری ، معاونت فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوبمدیر وبلاگ : منصور كریمیان
نویسندگان
نظرسنجی
وبلاگ سروک چه میزان از نیازهای علمی-عملیاتی شما را فراهم کرده است؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مهندسی حفاری نفت و گاز
تلاشی برای ارتقای علمی و عملی صنعت حفاری نفت و گاز
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
سه شنبه 3 خرداد 1390 :: نویسنده : منصور كریمیان

اصولاً سیال مخزن از هیدروكربن‌ها تشكیل می‌شود همچنین آب نیز در مخازن گازی و نفتی وجود دارد. تأثیر آب بر روی رفتار فازی و خواص هیدروكربن‌ها در بیشتر حالات كمتر مورد توجه قرار گرفته، معمولاً رفتار فازی گاز و نفت را ارتباط با فاز آب ندادند مگر اینكه ساختمان جامد هیدروكربن‌ آب بوجود آیا كه اصطلاحاً می‌گویند هیدرات تشكیل می‌شود.

رفتار تركیب هیدروكربن در مخزن و در سطح زمین بوسیله تركیب شیمیایی آنها و دما و فشار تعیین می‌شود. این رفتار ابتدائی‌ترین مورد است كه باید در توسعه و مدیریت مخزن مورد توجه قرار گیرد.

همچنین سیال مخزن ممكن است از هزاران ماده تشكیل شده باشد. اساس رفتار فازی می‌تواند بوسیله آزمایش ماده خالص یا تركیب ساده چند جزئی توضیح داده شود.


تركیبات سیال مخزن

فرضیات متفاوتی برای تشكیل نفت از مواد آلی وجود دارد: این دیده‌گاها بر این اساس فرض شده كه تركیب سیال مخزن وابسته به محیط تشكیل یا تبدیل همان رسیده بودن زمین‌شناسی (geological maturiry) و مسیر مهاجرت از منبع تشكیل نفت تا رسیدن به سنگ مخزن، دارد. مخازن گازی اصولاً از هیدروكربنهای با مولكولهای كوچك  اندازه متوسط و بعضی از تركیبات سبك غیرهیدروكربونی همانند نیتروژن و دی‌اكسید كربن تشكیل شده است. در حالیكه نفت از تركیبات سنگین‌تر تشكیل شده است.

سیالی  كه به سمت یك مخزن حركت می‌كند بدلیل اینكه در زمان و محیط متفاوت تشكیل شده متفاوت می‌باشند. بنابراین در مخازنی كه عمر كمی دارند انتظار داریم كه تركیبات سیال در جهت عمودی و افقی متفاوت باشد.

معمولاً سیال مخزن بر اثر دیفیوژن مولكولی و تركیب در زمانهای زمین‌شناسی به یك تعادل (بلوغ maturity) می‌رسد. اگرچه شواهد زیادی از مخزن مبنی بر اینكه تغییرات تركیبات سیال مخزن زیاد می‌باشد، وجود دارد. خصوصاً اینكه تركیب بصورت دیفیوژن نیاز به ده‌ها میلیون سال برای از بین بردن غیرهمگنی سیال مخزن دارد.

تركیب نفت خام یكی از مهمترین نقاطی است كه در پالایش نفت مورد توجه قرار گرفته اطلاعات جزئی زیادی از تركیبات سیال مخزن در فرآیند كشف و تولید بكار برده نشده است. سیال مخزن عموماً تانپتان بطور انفرادی در نظر گرفته می‌شود و تركیبات سنگین‌تر گروهی در نظر گرفته می‌شود مثل C6+، C7+، C8+.

تركیبات هیدركربنی بوسیله فرمول عمومی CnH2n+S بیان می‌شود همراه با سولفور، نیتروژن، اكسیژن و اجزاء فلزی كمی كه اكثراً در برشهای سنگین وجود دارد.

تركیبات هیدروكربنی مطابق با ساختمانشان دسته‌بندی می‌شوند كه مقدار S را تعیین می‌كند گروهای اصلی پارافینها (آلكانها)، الفینها (آلكنها)، نفتها و آروماتیكها می‌باشند. پارافینها از ساختمانی تشكیل شده‌اند كه 2=S می‌باشد كه الفینها (0=S) زنجیرهای اشباع نشده دارند و بدلیل ناپایداری (طبیعت ناپایدار) آنها معمولاً در مخزن پیدا نمی‌شوند.

نفتها یك تركیب حلقوی دارند و با حلقه اشباع‌شده (0=S) در آروماتیك -66=S یك تركیب غیراشباع حلقوی هستند. نفتها آروماتیكها از گروه‌ها اصلی C6-C11 تشكیل شده‌اند و بعضی از آنها مثل (متیل ـ سیلكو ـ‌پنتان) بنزین ـ تولوئن، در بیشتر آنالیزهای نفت دیده می‌شود.

بدلیل اینكه سیالات هیدروكربنی مخزن از چند هزار جزء تشكیل شده آنها نمی‌توانند تعیین و اندازه‌گیری شوند. آزمایش برای اندازه‌گیری غلظت پارافینها نفتها و آروماتیكها معمولاً به عنوان آزمایش PNA شناخته شده است نامگذاری هیدروكربنها با روش IUPAC بیشتر متداول است.

نیتروژن، اكسیژن و سولفور در برشهای سنگنین و سبك سیالات مخزن پیدا می‌شود. مخازن گازی عموماً شامل N2 و HzS یا Co2 می‌باشند. سبكهای حلقوی هیدروكربنها در برشهاس سنگین نفت احتمال بیشتری دارد كه N.S.O را دارا باشند. این تركیبات همانند كربوئیدها (Carboid)، كربنها (Carbene)، آسفالتین asphaltene ورزینها بوسیله حلالیت‌شان یا حلال بودن آنها در محلولهای مختلف مشخص می‌شوند. طبیعت قطعی آنها بر روی خواص سیال مخزن تأثیر می‌گذارد. خصوصاً رفتار سنگ، سیال بطور غیرمستقیم مؤثرتر از غلظت آنها می‌باشد.

گروه‌بندی سیالات مخزن

مخزنی گازی می‌‌باشد اگر كه دمای آن بالاتر از دمای بحرانی باشد و گرنه مخزن نفتی است. تخلیه طبیعی (depletion) در retrograde condenbtion  برای مخزن اگر مابین دمای بحرانی و دمای Cricondentherm باشد باعث تشكیل كندانس می‌شود واگر ما بیشتر از Criconden therm باشد مایع تشكیل نمی‌شود.

نفت مخزنی كه دمای آن نزدیك به نقطة بحرانی باشد فراتر از دماهای پایین‌تر است فشار، پایین‌تر از نقطة حباب در یك مخزن با دمائی پایین‌تر از دمای بحرانی ممكن است نصف حجم نفت را به بخار تبدیل كند، بنابراین محل دمای مخزن در دیاگرام فازی می‌تواند در دسته‌بندی سیال مخزن بكار برده شود.

دمای مخزن با عمق آن تعیین می‌شود رفتار فازی یك بیان مخزن با تركیب آن تعیین می‌شود.

موقعیكه فشار به زیر نقطة اشباع می‌رسد دیاگرام فازی اولیه كارآئی‌اش از دست می‌دهد دو فاز گاز و مایع با نسبتهای متفاوت بدست می‌آید این نسبت از حالت اولیه تركیب و تغییرات كلی تركیب بدست می‌اید. دو فاز بر اثر جدائی ثقلی (graui tational segregotion) به دلیل دانسیته‌های متفاوت از تماس دو فاز جلوگیربی می‌كند كه از رسیدن به تعادل در مخزن نیز جلوگیری می‌كند در یك مخزن هیدروكربوری كه شامل كلاهك گازی Gas Cop و ستون نفت می‌باشد باید برای هر فاز یك دیاگرام فازی در نظر گرفته شود، هر دو فاز در نطقه تماس دو فاز (Gas Oil contact Goc) به فشار اشباع می‌رسند كه همان فشار مخزن است (شكل زی)

بنابراین وقتی كه یك مخزن گازی اشباع كشف می‌شود انتظار وجود نفت نیز در پایین آن است همینطور برای یك مخزن اشباع به احتمال قوی كلاهك گازی وجود دارد.

 

نوع مطلب : مخازن نفتی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 5 بهمن 1390 06:01 بعد از ظهر
salam kheyli khoob bood bizahmat
3-ازمایشهای متداول برای سیالات نفتی را بیان كنید؟
be in soalam pasokh bedid
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر